Haber

CHP Milletvekili Ağbaba, depremden etkilenen Malatya’da gazetecileri ziyaret etti.

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, Kahramanmaraş’ta meydana gelen 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki depremlerden etkilenen Malatya’da görev yapan gazetecileri ziyaret etti.

Ağbaba, Medya Emekçileri Sendikası’nın (Medya-İş) kurduğu çadırda işlerini yapmaya çalışan gazetecileri ziyaret ederek sorunlarını dinledi.

Kentte ikamet eden ve depremden etkilenen gazetecilere geçmiş olsun dileklerini ileten Ağbaba, yaptığı açıklamada kent merkezi ve kırsal mahallelerde incelemelerde bulunduğunu belirterek, “Malatya diğer illere göre daha kötü durumda. İlçelerimiz de kötü durumda” dedi. Durumu kötü, Doğanşehir’de ilçe diye bir şey yok, “Köylerde sıkıntı var, Malatya’nın köyleri de zarar gördü. Sadece Doğanşehir, Battalgazi, Akçadağ ve Yeşilyurt ilçelerinde değil, örneğin Hekimhan’da da birçok köyün yıkıldığını biliyoruz.” dedi.

Kentin yeniden inşa edilmesi gerektiğini belirten Ağbaba, şunları kaydetti:

“Kentte evler yıkıldı, evler çok hızlı yapılmalı, insanlar mağdur edilmemeli. Esnafın dükkanları da enkaz altında, onları ayağa kaldıracak işler yapmak gerekiyor. Orta halli olması mümkün değil. büyüklüğündeki esnaf 3 ay kredi erteleme ve 6 ay faizsiz kredi erteleme ile ayakta kalıyor. Bulunduğu bölgedeki esnaf 2 yıl ödemesiz ve faizsiz kredi verdiği gibi tamamen enkaz altında. -15-20 yıl bedava, esnafa da aynısı yapılmalı.”

Ağbaba, şehrin normalleşmesi için esnafın dükkanlarını açması gerektiğini belirtti.

“TOKİ evlerine bakın hasar yok”

Binaların üretiminde eksik ekipman kullananların cezalandırılması gerektiğini vurgulayan Ağbaba, “İmarsız yere 12 katı veya 5 katı yer verene, tarım arazisini imarlı açana ceza verilmeli” dedi. .” söz konusu.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba şunları söyledi:

“Bina yıkılmayan yerde Beydağı’nda yıkılmaz. Bakın TOKİ evlerinde hasar yok. Nedeni var az katlı tünel kalıp temel sağlam. Bostanbaşı inşaat için yapılmış, yüksek katlar verildi oralara bütün Malatya aktı oturacak bina kalmadı artık bitmemiş binalar ağır hasarlı deniliyor mühendisten müteahhide bir kusur varsa affola ama varsa belediyenin ya da devletin suçuysa gerekli işlem yapılmalı ki belediye imar ve kat yaparken bunları düşünsün.”

Malatya Gazeteciler Cemiyeti Lideri Vahap Güner, depremde kentte bulunan 2 televizyon binası, 5 günlük gazete, 14 radyo ve ajans bürosunun hasar gördüğünü bildirdi.

Güner, 6 Şubat’tan bu yana Medya-İş’in kurduğu çadırda ve getirdikleri karavanda gazetecilerin görevlerini yapmaya çalıştıklarını, araçlarda uyuduklarını söyledi.

haber-guney.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu