Ekonomi

İhracat rotasındaki son yeni dünyalar yüzünüzü güldürüyor

İhracat rotasındaki son yeni dünyalar yüzünüzü güldürüyor

MERSİN – Türkiye’nin yaş meyve sebze üretiminde önemli merkezlerinden biri olan Mersin’de yenidünya bahçelerinde dönemin son meyveleri hasat ediliyor.

Erdemli ilçesinde yetiştiği bölgenin ikliminden kaynaklanan Malta Eriği olarak da bilinen dönemin son yenidünyalarının hasadı devam ediyor. İlçeye bağlı Dağlı Köyü’nün 600 rakımlı bölgelerindeki eşsiz iklimi nedeniyle bölgede yetiştirilen son yenidünyalar alternatif ürün olarak yıllardır üreticileri sevindiriyor. Kilosu 25-30 lira aralığında alıcı bulan ürün, Arap ülkeleri, Rusya ve Avrupa Birliği ülkelerine ihraç ediliyor.

Köyde hayvancılığın yanı sıra meyvecilik de yaptıklarını belirten üretici Hatice Tel, “Dağlı köyünde oturuyoruz ve aynı zamanda üretim yapıyoruz. Şu anda yenidünya hasadını yapıyoruz. Yetiştirilmesi çok zor bir ürün. topluyor ama köyümüzde çok uyumlu büyüdüğü için memnunuz.Son 3 yıldır fiyatlarından memnunuz.” de yetişen bir üründür. Yavaş yavaş limondan yeni dünyaya dönüyoruz” dedi.

“Nihai ürün olduğu için piyasada aranır”

Üretici Zekeriya Kırtış, “Tarım ve hayvancılık yapıyorum, ağırlıklı olarak limon üretiyordum, son yıllarda alternatif olarak yenidünya üretmeye başladık. Bizim köyde de bu böyle. bizim köyümüzün kabuğu kalın ve aroması çok güzel.Erdemli ve “Tarsus gibi yüksek yetişen yörelerde bitince burası bizim için son yer. Hasadın son ürünü olduğu için piyasada aranan bir ürün haline geliyor” dedi.

“Pazar payı artıyor”

Yaklaşık 40 yıldır köylerinde yenidünya üretimi yapıldığına işaret eden Kırtış, “Son dönemde pazar payı arttığı için aranan bir ürün olduğu için alternatif ürün olarak yükselmeye başladı. Yurtdışına da gidiyor. Arap ülkeleri, Rusya ve Avrupa Birliği ülkelerine de ihraç ediliyor. İç piyasaya da ihraç ediliyor. İstanbul, İzmir, Ankara, Bursa gibi büyük şehirlere her türlü ticaret yapılıyor” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu