Haber

Kosova’dan Rusya ve Beyaz Rusya’ya ek yaptırımlar

Kosova Başbakanı Albin Kurti’nin başkanlık ettiği oturumda, Kosova’yı Avrupa Birliği (AB) ve ABD’nin yeni yaptırımlarıyla uyumlu hale getiren ek yaptırımlar oylandı. Yeni yaptırımları hükümete sunan Kosova Dışişleri ve Diaspora Bakanı Donika Gervalla-Schwarz, yaptırımların Rusya’nın Ukrayna’daki saldırganlığına ve Beyaz Rusya’nın bu saldırganlığa verdiği desteğe bir yanıt olduğunu söyledi.

Gervalla-Schwarz, “Kosova Cumhuriyeti, henüz aday ülke statüsünden yararlanmadığı için AB ile yaptığı anlaşmalar kapsamında sorumlu olmamasına rağmen, ilk yaptırım paketinden bu yana AB ve ABD yaptırımlarını güncelledi ve uyguladı. AB’ye.” söz konusu.

KOSOVA, RUSYA’YA YÖNELİK AB VE ABD YAPTIRIMLARINA KATILIYOR

Gervalla-Schwarz, yaptırımların kritik teknoloji ve endüstriyel eserlerin ihracatını, asfalt ve sentetik kauçuk eserlerin ithalatını, Rus gazı için depolama kapasitesinin sağlanmasını, ihraç edilen AB mallarının Rusya üzerinden geçişini ve çift kullanımlı teknolojiyi içerdiğini söyledi.

Kosova, Ukrayna savaşının başlamasının ardından Rusya’ya uygulanan ABD ve AB yaptırımlarına katılıyor. Kosova hükümeti daha önce Ukrayna’da faaliyet gösteren bir Rus güvenlik şirketi olan Wagner kümesine yaptırım uygulama kararı almıştı.

haber-bunyan.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu