Haber

Küba’da Devrim Meydanı boş kalacak: 1 Mayıs kutlamaları iptal edildi

Küba’da 1959 devriminden bu yana her yıl başkent Havanda’daki Devrim Meydanı’nda düzenlenen 1 Mayıs kutlamaları, yaşanan akaryakıt krizi nedeniyle iptal edildi. 61 yıldır ABD ticaret ambargosu ile karşı karşıya olan Küba’da Devrim Meydanı’ndaki geleneksel İşçi Bayramı kutlamalarının yapılmayacağı açıklandı.

Küba Devlet Başkanı Miguel Diaz-Canel, adanın ihtiyacı olan petrolün sadece üçte ikisini aldığını belirterek, tedarikçi ülkelerin sözleşmeleri yerine getirmediğini söyledi.

‘KÜÇÜK YÜRÜYÜŞLER DÜZENLENECEK’

Küba Merkez Birliği Genel Sekreteri Ulises Guilarte de Nacimiento, ülkedeki ekonomik kriz ve akaryakıt sorunları nedeniyle kutlamaların iptal edildiğini ancak küçük çaplı yürüyüşlerin yapılacağını duyurdu. Nacimiento, örgütlerde oluşturulacak platformların ülkeye uygulanan ABD ambargolarına odaklanacağını ve Küba’nın teröre destek veren ülkeler listesinden çıkarılması için Washington yönetimine davette bulunulacağını söyledi.

BLINKEN: KÜBA’YI LİSTEDE OLMAYACAĞIZ

Barack Obama döneminde ABD ile Küba arasındaki gerilim azaldı. Obama başkanlığında Küba ile yakınlaşma ve yaptırımların hafifletilmesi dönemini, görevdeki son günlerinde, Ocak 2021’de Donald Trump’ın Havana’ya yönelik yaptırımları artırması ve Küba’yı yeniden ‘terörü destekleyen ülkeler’ listesine eklemesi takip etti. Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Küba’yı terörü destekleyen ülkeler listesinden çıkarmak gibi bir planlarının olmadığını söyledi. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu