Haber

Putin, Kremlin katedralinde Noel ayinine tek başına katıldı

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, dün gece Kremlin katedralindeki Noel ayinine tek başına katılarak tüm Ortodoks Hristiyanların Noel’ini kutlayan bir mesaj paylaştı.

Rus Ortodoks Kilisesi Patriği Kirill’in ‘Noel’ nedeniyle 36 saatlik ateşkes çağrısı yapmasının ardından tek taraflı ateşkes ilan eden Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Ortodoks Hristiyanların Noel’ini kutlayan bir açıklama paylaştı.

“Rus Ortodoks Kilisesi’nin ve diğer Hıristiyan mezheplerinin toplumu birleştirme, tarihsel hafızamızı koruma, gençleri eğitme ve aile kurumunu güçlendirme konusundaki muazzam yapıcı katkısını not etmek derinden memnuniyet vericidir. Putin, Noel’de yaptığı açıklamada, ülkemizdeki etnik ve dini inançlara sahip, ihtiyaç sahiplerine yardım ediyor” dedi. Özel bir askeri operasyona katılan savaşçılarımızı korumayı ve desteklemeyi önceliyor.” Dün gece Kremlin Sarayı’ndaki Müjde Katedrali’nde din adamlarının düzenlediği Noel Ayinine Rusya Devlet Başkanı Putin tarafından tek başına katıldı.

Miladi Takvim’e göre dünyadaki Hristiyanların büyük çoğunluğu Noel’i 25 Aralık’ta kutlarken, Ortodoks Hristiyanlar Jülyen Takvimi’ni benimsedikleri için 7 Ocak’ta Noel’i kutlarlar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu