Haber

Suudi Arabistan, İsrail’in Gazze Şeridi’ndeki saldırılarını kınadı

Suudi Arabistan, İsrail’in Gazze Şeridi’nde gerçekleştirdiği her türlü “kara operasyonunu” kınadı ve İsrail’in Gazze Şeridi’ndeki saldırılarının derhal durdurulması çağrısında bulundu.

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanlığı’nın X sosyal medya platformundan yapılan yazılı açıklamada, “Suudi Arabistan, İsrail ordusunun Gazze Şeridi’nde gerçekleştirdiği kara operasyonları nedeniyle askeri gerilimin tırmanmasını büyük endişeyle takip ediyor. Arabistan, İsrail’in gerçekleştirdiği her türlü kara operasyonunu Filistinli sivillerin hayatını tehdit eden bir durum olarak değerlendirerek, “Bizi daha fazla tehlikeye ve insanlık dışı koşullara maruz bıraktığımız için kınıyor.” ifadeleri kullanıldı.

Açıklamada, uluslararası toplum, Filistin halkına yönelik bu açık ve haksız uluslararası hukuk ihlallerinin devam etmesi tehlikesi ve bunun bölgenin istikrarı, bölgesel ve uluslararası barış ve güvenlik üzerinde yaratacağı tehlikeli sonuçlar konusunda uyarıldı. Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulunun aldığı kararla. İsrail’in Gazze’deki saldırılarının derhal durdurulması için sorumluluğun üstlenilmesi çağrısı yapıldı.

Gazze’de son durum

İsrail’in abluka altındaki Gazze Şeridi’ne yönelik yoğun saldırıları nedeniyle bölgedeki sabit sınır, cep telefonu ve internet bağlantı hizmetleri tamamen kesildi.

İsrail ordusu hava saldırılarını artırdığını, kara operasyonlarını genişleteceğini duyurdu.

Binlerce yaralı ve sivilin bulunduğu Gazze’nin en büyük sağlık tesisi olan Şifa Hastanesi de İsrail ordusunun hedefi oldu.

İsrail’in Gazze saldırılarında son durum

Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin El Kassam Tugayları, 7 Ekim sabahı İsrail’e yönelik “Aksa Tufanı” adı verilen kapsamlı bir saldırı başlattı.

İsrail ordusu da onlarca savaş uçağıyla Gazze Şeridi’ne saldırmaya başladı.

Gazze’den düzenlenen saldırılarda 310’u asker olmak üzere 1.400 İsraillinin öldüğü, 5.132 İsraillinin yaralandığı bildirildi.

Gazze’deki Filistin Sağlık Bakanlığı, İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarında ölenlerin sayısının 3 bin 195’i çocuk, 1863’ü kadın olmak üzere 7 bin 703’e çıktığını, 19 bin 743 kişinin de yaralandığını duyurdu.

İşgal altındaki Batı Şeria’da İsrail güçlerinin ve Yahudi yerleşimcilerin saldırılarında 111 Filistinlinin öldüğü, 1.900’den fazla kişinin de yaralandığı belirtildi.

Çatışma bölgelerinde ve çok sayıda İsrail bombardımanında 25 gazeteci hayatını kaybetti.

İsrail-Lübnan sınırında 8 Ekim’den bu yana İsrail ordusu ile Hizbullah arasında yaşanan çatışmalarda, 46 Hizbullah mensubunun yanı sıra İslami Cihad Hareketi’nden 6 kişi, Hamas’tan 3 kişi ve Hizbullah merkezli Sünni Direniş Tugayı’ndan 2 kişi bulunuyor. Saldırıda biri gazeteci olmak üzere 4 sivil öldürüldü. hayatını kaybetti.

Lübnan’ın gerçekleştirdiği saldırılarda 3 İsrail askeri ve 1 İsrailli sivil hayatını kaybetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu